Raising Hope aneb anglická paralelka pro české nemocnice

přidáno: 17. 4. 2012 12:38, autor: Jana Ma   [ aktualizováno 5. 7. 2012 11:40 ]
Že snaha pomáhat rozhodně nemá své hranice se můžeme přesvědčit díky neziskové organizaci RAISING HOPE, která vznikla v roce 2012 na 1. lékařské fakultě. Jedná se totiž o charitativní projekt anglické paralelky, který má pomoci dětskému centru Thomayerovy nemocnice v Krči. 

Možná jste si všimli 7. a 8. března studentů, kteří na několika místech fakulty prodávali koláčky a dortíky. Tento Bake Sale dokázal během dvou dnů, díky štědrosti dárců a hladových studentů, vybrat na 30 000 korun, které byly následně věnovány výše zmíněnému dětskému centru. Díky snížení jejich financování totiž dlouhodobě hrozí omezení činnosti tamní péče, proto se naši studenti rozhodli přispět a zviditelnit tento problém. 

Podrobnější informace můžete najít na oficiálních stránkách nadace RAISING HOPE. Koordinátorkou projektu je studentka Avani Shah, která vysvětluje zájem studentů o osud centra: 

"Raising Hope is a non-profit organisation set up by Medical and Dental students from the English Parallel. We aim to help provide funding and political awareness for the Children’s Centre at Thomayer Hospital in Krč.

I have always loved working and spending time with children. I first visited the Centre during our Public Health lesson and immediately fell in love with the children and had great admiration for the wonderful and loving job the staff do at the Centre.
We later spoke to the Director and she told us that the Centre was at risk of closure due to inadequate funding and changing political policy. I couldn’t imagine where these children would all go and what they would do if they didn’t have the support at this wonderful home. 
I decided I had to do what I could; I contacted fellow students and friends to start a group in order to come up with ideas to help raise money and also awareness for the situation that the Centre faces.

All the students in our faculty (both English and Czech parallel) have shown great support for Raising Hope and been extremely generous donating their time and their money to help us support these children. Only because of this generosity have we been successful in starting this project and raising so much money in such a small amount of time.

I really hope support for Raising Hope continues to grow and we can all work together to help these children hold on to their home."

                                                                                                                                                                      Avani Shah


Více informací k nalezení na stránkách organizace: www.raisinghopelf1.wordpress.comComments