Ze studentského života

WikiSkripta vás zvou na 13. wikivíkend do Nové Rabyně

přidáno: 9. 6. 2013 14:25, autor: Jana MaVe dnech 5. – 7. 7. 2013 proběhne tradiční, v pořadí již třinácté, výjezdní setkání redaktorů, správců a příznivců WikiSkript.


Stejně jako v minulých letech půjde nyní o „malý“ či „správcovský“ wikivíkend. Toto pracovní označení ovšem rozhodně neznamená, že by se jej nemohli účastnit redaktoři nebo další zájemci – ba právě naopak, každý, koho WikiSkripta zajímají a chce být součástí dění kolem nich, bude srdečně vítán a přijde si na své.


Pro účastníky, kteří se přihlásí nejpozději do 30.6. včetně, bude pobyt plně hrazen. Ubytování bude tentokrát zajištěno v penzionu Žižka v Nové Rabyni u Slapské přehrady (k dispozici bude omezený počet lůžek a z praktického hlediska neomezený počet míst pro spacáky na koberci či stany na zahradě).


Více informací naleznete ZDE

 

Studentky ERGOTERAPIE na Pikniku SMČ

přidáno: 9. 6. 2013 14:20, autor: Jana Ma

     Na letošní ročník Pikniku Spolku mediků českých si studentky bakalářského oboru ergoterapie připravily doprovodný program šířící povědomí o jejich stále poměrně málo známé profesi. Mnoho z Vás, kteří jste se této akce účastnili, si proto jistě všimlo, že se na zahradě Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN pohybovaly studentky v tričkách s nápisy ergoterapie. Možná se právě Vás ptaly, zda jste o tomto oboru již někdy slyšeli a zda byste jim nezkusili vysvětlit, co že to ta ergoterapie podle Vás asi je.

      Našlo se mezi Vámi mnoho dobrovolníků, kteří si na vlastní kůži vyzkoušeli pohybovat se v prostoru s brýlemi simulujícími různé zrakové vady, zavazovat si tkaničky jednou jedinou a ještě k tomu nedominantní horní končetinou nebo třeba rozbalovat bonbon v lyžařských rukavicích (pro jednoduchou simulaci sníženého povrchového čití). Také jste si snažili obléknout ponožky za pomoci ručníku, hráli jste „hru s čokoládou“ a objevovali efekt „mirror-therapy“.

Doufáme, že jste si kromě pestrých zážitků z tohoto odpoledne odnesli nejen dobrou náladu, ale také alespoň přibližnou představu o tom, s jakými pacienty ergoterapeuti pracují a k čemu je vedou. Těm, kdo se studentkám ergoterapie na letošním Pikniku bohužel vyhnul, prozradíme krátce alespoň to, že ergoterapie je nedílnou součástí rehabilitace. Jejím cílem je vedení osob s jakýmkoliv typem postižení k maximální míře soběstačnosti. Koho by o této profesi zajímalo něco víc, tak se může podívat na webové stránky ČeskéAsociace Ergoterapeutů nebo se jich můžete zeptat osobně třeba na Klinice rehabilitačního lékařství 1.LF UK a VFN, kde se pohybují během studia asi nejčastěji.

 


Vyšlo druhé číslo fakultního časopisu Jednička

přidáno: 5. 5. 2013 7:55, autor: Jana Ma


Druhé číslo Jedničky se vrací do měsíců března a dubna. Nejen o oficiálních akcích a tiskových konferencích, ale i o činnosti IFMSA, undergroundové párty Mediků Sobě nebo o podpoře vědecké činnosti na 1. LF. 
Časopis k přečtení a stažení ZDE


prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc: "Mně hrozně imponují třeba krtci a mravenci..."

přidáno: 21. 4. 2013 7:43, autor: Jana Ma   [ aktualizováno 5. 5. 2013 7:39 ]

Zatím posledním hostem Křesla pro Fausta byl prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc. - bývalý děkan lékařské fakulty v Brně a významný onkochirurg. 
Ačkoliv působí pan profesor Žaloudík na první pohled jako nepřístupný a chmurný člověk, vyznačuje se velice jemným smyslem pro humor. Na posezení s ním dorazil až neobvyklý počet fakultních profesorů a docentů, čehož si dle svých slov velmi váží a nechápe, co na něm, jako "Moravákovi", je zajímavé a že on by si radši poslechl někoho z přítomných. 


                    "Nelze vyhrát, nelze dlouhodobě remizovat, ale nelze nehrát."


Počátky studia 
    O počátcích svého studia mluvil pan profesor s radostí. Jako dítě chtěl být dřevorubcem, protože mu to přišlo jako takové "skutečné" povolání. Pravděpodobně na tom měl vliv i jeho otec, který byl lesníkem. Původně studoval pan profesor přírodovědu: "Otec mi říkal, že je to sice hezké, ale že mě to neuživí. Tak jsem se rozhodl jít na medicínu", vzpomíná. 


Chirurgové nechápali, proč se zajímat o onkologii hlouběji
    V začátku jeho kariéry bylo prý velice těžké vzbudit u kolegů chirurgů zájem o onkologii. Sám přirovnává nádory ke lvovi: "Když máte jít na lva frontálně, pak čím menší, tím lepší, ne? Ale nikdy nesmíme zapomínat ani ta pokročila stádia". Pan profesor zastával vždy názor, že chirurg se má svým pacientům věnovat od začátku až do konce. Má je poznat již ve fázi stanovení diagnózy, aby je viděl osobně naživo a věděl, do čeho při operaci půjde.   


"Praha pro mě byla velké město, daleko na západě." 


Brno versus Praha 
    Během rozhovoru došlo i známé téma nevraživosti mezi Prahou a Moravou. Pan profesor trochu s nadsázkou konstatoval, že si uvědomuje, že o Moravanech se říká, že jsou to Slováci, kteří nedošli do Prahy. Podobným stylem kontroval i děkan 1. LF Aleksi Šedo. 
    Vzhledem k investicím, které se v poslední době v Brně provedly, došlo i na politickou stránku věci. Pan profesor je totiž zároveň senátorem. Jeho pohled na nelogické investice z evropských dotací je jasný: "Původně se plánovalo vystavení centra s podobou sfingy, která by vítala přijíždějící z Prahy. Naštěstí to neprošlo a peníze se daly na topení a kultivaci kampusu.
    Podobné je to i s kampaní kolem protonového centra, které vidí jako smysluplné zejména pro dětské pacienty, pro které by mohla být léčba šetrnější a cílenější. "Jednou se mě jedna novinářka ptala, kdo objevil ten proton. Tak jsem ji smířlivě vysvětlil, že ono asi půjde spíš o to urychlení, když i ona celá je složená z protonů".  


"A pak přišly eurofondy, kterými se nás pokusily nepřátelé imperialisté zničit." 


Volný čas mimo sál i na něm
    Po svém odchodu z onkologického ústavu a zvolení senátorem, má nyní trochu více času nejen na rodinu, ale i na své záliby. I přes svou urostlou postavu, je pan profesor zaujatým zahradníkem. Veřejně vyjádřil svůj obdiv ke krtkům a mravencům, kteří prý v porovnání ke své velikosti, dokáží vyhrabat obrovské množství hlíny. On sám by v tomto pohledu prý musel vyhrabat extrémní kopce. "Já krtky nehubím, já je naopak využívám. To, co vyhrabou, je výborná hlína pro kytky do květináčů". 
    Chirurgii vnímal vždycky jako svoje poslání. Ačkoliv ho sám s nadsázkou přirovnává k ruční práci, kdy může na sále nechat hlavu spát a povídat si s mladšími kolegy o jejich názorech. Medicína dneška se mu zdá sofistikovanější než dříve. 
 

"Když jedu po D1, tak si můžu poslouchat zprávy a být z toho plačtivý nebo můžu poslouchat barokní hudbu a mít z toho radost." 


prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc. 
 • rodák z Frýdku Místku 
 • absolvoval lékařskou fakultu v Brně
 • atestovaný chirurg a klinický onkolog
 • během své kariéry pracoval v Onkologickém ústavu v Brně, ve Velké Británii nebo v USA
 • zakladatel Univerzitního onkologického centra v Brně
 • děkan lékařské fakulty v Brně letech 2003-2010
 • má dvě dcery, jedna je mikrobiolog, druhá plastický chirurg
 • má rád přírodu, hraje na kytaru a pětistrunné banjo, rád čte a poslouchá country a bluegrass

Máte nápad na studentský projekt? Studentská Unie Vám s ním pomůže...

přidáno: 21. 4. 2013 7:34, autor: Jana Ma   [ aktualizováno 21. 4. 2013 7:37 ]

Studentská Unie UK v rámci snahy zlepšit o sobě povědomí v rámci akademické obce vyhlásila na tento semestr soutěž Moje šance - studenti a studentky UK mohou zasílat náměty na projekty a SU UK nejlepší zrealizuje, sežene peníze, dodá lidské kapacity, zkušenosti... Spousta lidí má totiž spoustu super nápadů, ale chybí většinou odhodlání.
Podrobnější informace najde na 

Uzávěrka návrhů je již 17. května!!!

"Ovládne" Albertovké schody přírodovědec nebo medik?

přidáno: 21. 4. 2013 7:24, autor: Jana Ma

Albertovské schody aneb pálení kalorií je akcí Studentské Unie Přírodověda, která k akci přizvala i naši fakultu. Zaregistrujte se a přijďte si ve středu zazávodit v běhu do Albertovských schodů. Zkušenosti z prvního ročníku s přebíháním mezi anatomií a histologií za 10 minut jsou určitě tím nejlepším tréninkem. Přijďte se pobavit a poznat kolegy přírodovědce. 
Kategorii si určitě najde každý. 

Klasický běh do schodů
Běh na podpatcích
Pyžamový běh
Běh s vajíčkem
Běh párů


KDY: tuto středu - 24.4.  od 13:00
KDE: Albertovské schody

REGISTRACE DO PONDĚLÍ 22.4. V SMČ NEBO ELEKTRONICKY 
ZDE!!!

Co mají společného medik a přírodovědec? Úklid albertovské stráně

přidáno: 6. 4. 2013 10:22, autor: Jana Ma

Přírodovědecká fakulta UK Vás zve na už 5. ročník akce Albertovské stráně, který se snaží o zkulturnění i kolem našich fakultních budov. První ročník úklidu se konal v roce 2009 a tradice se ujala. Prostor kolem "malých albertovských schodů" je místem nejen uspěchaných přechodů mezi histologií a anatomií, ale i příjemným místem na posezení s krasným výhledem. Po práci se chystá posezení v nedaleké kulželkárně a společenské občerstvení.

Pojďte pomoci ho zkulturnit ještě trochu více a přidejte se k akci přírodovědců. Budete víc než vítáni. A možná se dozvíte i něco víc o plánovaném projektu přírodního amfiteátru, který nás u schodů snad brzy vyroste. 

KDY: 15. května
KDE: Albertovské stráně 


Pokud budete mít zájem, napište Honzovi ze Studentské unie Přírodověda (obdoba SMČ) a dozvíte se co a jak:
Jan Kříž 
jan.kriz@natur.cz
728/831 726


Více informací na webu přírodovědců - ZDE

UK si připomene 100. výročí založení Jedličkova ústavu. Promítne film STOLETÍ JEDLE.

přidáno: 26. 3. 2013 2:37, autor: Jana Ma

Letos to bude rovných sto let od založení Jedličkova ústavu. A protože zakladatel ústavu Rudolf Jedlička byl jedním z významných absolventů Univerzity Karlovy, výročí si připomene i jeho Alma mater. 

KDY: ve středu 10. dubna 2013 se bude od 17 hodin 
KDE: v Modré posluchárně (FF UK, Celetná 20) 
filmový dokument Tomáše Škrdlanta o Jedličkově ústavu s názvem Století jedle.
 
Vstup je zdarma.

Jedličkův ústav v Praze na Vyšehradě byl v tichosti otevřen k 1. dubnu 1913. Přes čtyřicet let ho provozoval Spolek pro léčbu a výchovu rachitiků a mrzáků v Praze. Předsedou spolku byl prof. MUDr. Rudolf Jedlička, který v roce 1895 absolvoval lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Spolu se svým bratrem pracoval v soukromém sanatoriu v Podolí a již ve své době byl pokládán za velmi zručného a odvážného chirurga (mimochodem jako jeden z prvních začal v českých zemích pracovat s rentgenem). Podařilo se mu od samého počátku nastartovat rychlý a úctyhodný rozvoj nového pedagogicko-zdravotně-sociálního zařízení. Zpočátku to byl domov a škola pro deset dětí. Posléze dětí s tělesným postižením přibývalo. A nejen dětí – Jedličkův ústav během první světové války začal přijímat i válečné invalidy.


     V průběhu století se měnily státy, císařsko-královské mocnářství vystřídala republika, proběhly dvě války, společnost střídala tváře a měnil se i vyšehradský domov. Jak? Do toho nechá zájemce z řad veřejnosti nahlédnout filmový dokument Století jedle. „Na autentických úryvcích příběhů můžeme některé podoby zahlédnout: Atmosféru doby, vztahy mezi lidmi, otevřenost, uzavřenost, světlo, tmu, polotmu, ostrov soucitu i izolace, prostor bezpečí a růstu. Žádný příběh se neopakuje a všechny mají něco společného,“ přibližuje dokument jeho autor Tomáš Škrdlant.

 

Před zahájením promítání filmu si budou moci zájemci prohlédnout ručně tkaný koberec, který je vystavený ve Vlasteneckém sále Karolina a který navrhli chovanci Jedličkova ústavu. Koberec na základě jejich návrhu zhotovila Akciová továrna látek kobercových a nábytkových v Praze roku 1924. Jedličkův ústav následně koberec, na němž je zobrazen Pražský hrad a známé české kostely, hrady a zámky, věnoval Univerzitě Karlově při příležitosti rekonstrukce Karolina.

 

Po skončení promítání pak bude následovat otevřená diskuze s odborníky, kteří mají k této problematice co říci. Pozvání kromě Tomáše Škrdlanta přijali: 

 • PhDr. Jan Pičman, ředitel Jedličkova Ústavu a škol
 • Mgr. Petr Kolář z historického archivu Jedličkova ústavu a škol
 • doc. Vanda Hájková z katedry speciální pedagogiky na PedF UK


 

 

 

 

 


 

„Univerzita Karlova nezapomíná na své významné absolventy a jejich odkaz si při příležitostech, jakými jsou například nejrůznější výročí, pravidelně připomíná. Na práci Rudolfa Jedličky může být univerzita právem pyšná. A nejen univerzita,“ 
uvedl rektor Univerzity Karlovy profesor Václav Hampl.
-


Program dne  10. dubna 2013:

16:30 – prohlídka koberce ve Vlasteneckém sále (Ovocný trh 3, Praha 1, 1. Patro)

17:00 – zahájení večera v Modré posluchárně

 17:15 – promítání filmu Století Jedle

18:15 – otevřená beseda s odborníky

18:45 – konec akce


Zapojte se do tvorby unikátní Interaktivní učebnice kardiologie prostřednictvím dotazníku

přidáno: 24. 3. 2013 13:11, autor: Jana Ma   [ aktualizováno 24. 3. 2013 13:12 ]

Vážení studenti, vážené studentky,

Národní telemedicínské centrum (NTMC) Vás formou dotazníkového šetření zve ke spoluúčasti na vytvoření nové Interaktivní učebnice kardiologie.

Nyní máte jedinečnou možnost podílet se na podobě této nové unikátní učební pomůcky. Vaše názory pro nás mají velkou hodnotu, neboť nám od Vás, jakožto budoucích uživatelů, umožní získat řadu cenných informací. Dotazník je k dispozici na webových stránkách NTMC - ZDE

První část dotazníku je anonymní a druhá část je dobrovolná (pokud vyplníte druhou část dotazníku, prosíme o uvedení jména, příjmení a kontaktu, prostřednictvím kterého bychom se na Vás mohli obrátit ohledně případné spolupráce).


Děkujeme Vám za Váš čas.
S pozdravem za tým Národního telemedicínského centra


Prof. MUDr. Miloš Táborský, Ph.D., FESC, MBA
Odborný garant Národního telemdicínského centra a přednosta I. interní kliniky - kardiologické, LF UPOL a FNOL

Ing. David Kula, MBA, Ing. Zuzana Ticháčková, Ing. Lukáš Roubík
Projektový tým Interaktivní učebnice kardiologie 


Report z párty ve stylu 30.let od MediciSobě

přidáno: 17. 3. 2013 14:37, autor: Jana Ma   [ aktualizováno 24. 3. 2013 14:00 ]

Kdo z Vás by se nechtěl, alespoň na chvilku, ocitnout v opojném Chicagu třicátých let? Projít se italskou čtvrtí, na ulici potkat plno šarmantních pánů se švihácky nakřivo nasazenými klobouky, lakýrkami, které házejí prasátka lépe než pleš tehdejších zkorumpovaných úředníků, psími dečkami elegantně obepínajícími kotníky, z dlouhých kabátů sem tam vykukující hlaveň načerno drženého samopalu a kolem si to jednou za čas profrčí krásná červená fordka T. A dámy? Ty měly teprve šarm! Krátké šaty plné třásní, flitrové členky s pavími pery, piha krásy a rudé rty obepínající dlouhou násadu cigaret. Že byste neváhali ani vteřinu? My jsme si to mysleli. A právě proto jsme my, MEDICISobě, uspořádali minulé úterý, 19. března, další z řady nezapomenutelných akcí, právě ve stylu 30. let.

     Dovolte mi tedy, abych se za touto akcí na pár řádcích tohoto čerstvého časopisu ohlédl a využil příležitosti a celou naší skupinku lehce představil. Jsme všehovšudy tři. Já, Petr Šuk, stále ještě student šestého ročníku, Kuba Dümler, ze čtvrťáku a Michal Dianiška, vystudovaný zubní lékař. Všichni z naší milované alma mater. Projekt Medikůsobě jsme pojali v duchu jeho názvu, organizace akcí mediky pro mediky a musím říct, že až dosud máme velký úspěch. Krom pravidelných pondělních dýchánků v úzkém, až rodinném kruhu a atmosféře, jsme uspořádali již dvě masové akce. V půlce prosince Vánoční party, kam dorazilo přes 560 z Vás. 


      Minulé úterý se navíc uskutečnil náš první undergroundový bál, kterému jsme pro tento rok dali přídomek – Party ve stylu 30. let. A jak je krásně vidět na fotkách, v tomto stylu akce skutečně probíhala. Od DJského pultu se linul charleston a další dobové pecky, na baru se podávali stylové drinky s ještě stylovějšími cenami a celkovou atmosféru jste především dotvořili Vy. Upřímně jsme nečekali kolik lidí se postaví k dresscodu večera tak profesionálně. Návštěvníky bez kostýmu by i vysloužilý soustružník spočítal na prstech jedné ruky. To nám udělalo ohromnou radost a chtěli bychom Vám touto cestou poděkovat, byli jste všichni perfektní a za to opravdu velké dík!      
     Akce se rozjížděla zvolna, náš oblíbený Chamelon Music Club ještě kolem sedmé hodiny, tedy v době oficiálního začátku akce, zel prázdnotou a nám jako organizátorům to přišlo vhod. Položili jsme červený koberec ke vchodovým dveřím, aby se každý host mohl vžít do role filmové hvězdy, ke vstupu natáhli zlaté třásně a instruovali barmany ke stažení popelníků, protože jak je známo, během našich akcí se v klubu nekouří. 


     Postupně se začal klub plnit, kdo si včas napsal o volňásek, šel zdarma a kdo ne, zaplatil lidových padesát korun a my tedy mohli začít obdivovat preciznost Vašich kostýmů. Třásně, čelenky, podpatky, klobouky, kníry, zlaté hůlky, psí dečky, rtěnky a všude spousta úsměvů, atmosféra skvělá, jen aby to náš fotograf všechno stihnul zachytit, říkali jsme si, ale dnes už víme, že i nad obrázky z party zůstane kdekomu na tváři velký úsměv. Nakonec Váš přišly bez mála čtyři sta. Klub byl opět lehce přeplněný, ale doufejme, že nikdo z Vás neměl problém s častějším fyzickým kontaktem. Bary šlapaly na plné obrátky a na drinky nikdo moc dlouho nečekal. I parket si užil svoje a postupný průřez hudbou 40., 50.,60. let až po současné moderní věci sednul snad většině hostů. 


     Co napsat víc? Věříme že se bál zapsal zlatým písmem do knihy nezapomenutelných akcí Vašeho medického života a budete na něj rádi vzpomínat. Stejně tak doufáme, že v takto hojných počtech přijdete i na další naše akce v budoucnu. Budeme se na Vás moc těšit, Vaši MEDICISobě. 

1-10 of 43