"Do you have nějaké potíže?"

přidáno: 12. 4. 2012 13:09, autor: Jana Ma   [ aktualizováno 5. 7. 2012 11:48 ]
    Od letní semestru se může naše fakulta pyšnit prvním společných volitelným předmětem, který je určen jak studentům české, tak i anglické paralelky. Nový konverzační předmět nabízí svých návštěvníkům proniknutí nejen do tajů odebírání anamnézy, ale i do češtiny samotné. Na kažou hodinu si studenti sami připravují kazuistiky na rozličná lékařská témata a následně je probírají systémem face to face. 
    
    Pro studenty z Izraele, USA, Kanady nebo Řecka jsou občas naše hodiny dost matoucí. Ostatně, jak vysvětlit cizinci neznalému výslovnosti písmene Ř rozdíl mezi slovy "vaříte" a "vážíte"? Jak pochopit, že když pacient mluví o operaci slepého střeva, nejde o oční zákrok, ale o prostou "apendectomy"? I přes počáteční rozpaky nad tím, zda má nemocný "brtara" nebo "bratra" a zda trpí na "dřez", "jazz" nebo "třes", se nakonec dopracováváme k vcelku hezké podobě skoro-češtiny.    

    Naše odpolední setkání však rozhodně nejsou obyčejnou školní výukou a často nechybí ani výbuchy smíchu nad nově tvořenými výrazy typu "A co býčí játra?" místo dotazu na "plíce a játra". Kurz je jednou z velice příjemných příležitostí, jak sblížit obě paralelky, které momentálně na 1.LF existují. V letošním roce se jedná spíše o projekt pilotní a v příštích letech bychom rádi zapojili ještě větší množství zahraničních cizinců, kteří se rozhodnou pro osvojení - dle nich - toho nejhoršího jazyka na světě.  VP anglicke
VP anglicke

VP anglicke
VP anglicke
Comments