UK si připomene 100. výročí založení Jedličkova ústavu. Promítne film STOLETÍ JEDLE.

přidáno: 26. 3. 2013 2:37, autor: Jana Ma
Letos to bude rovných sto let od založení Jedličkova ústavu. A protože zakladatel ústavu Rudolf Jedlička byl jedním z významných absolventů Univerzity Karlovy, výročí si připomene i jeho Alma mater. 

KDY: ve středu 10. dubna 2013 se bude od 17 hodin 
KDE: v Modré posluchárně (FF UK, Celetná 20) 
filmový dokument Tomáše Škrdlanta o Jedličkově ústavu s názvem Století jedle.
 
Vstup je zdarma.

Jedličkův ústav v Praze na Vyšehradě byl v tichosti otevřen k 1. dubnu 1913. Přes čtyřicet let ho provozoval Spolek pro léčbu a výchovu rachitiků a mrzáků v Praze. Předsedou spolku byl prof. MUDr. Rudolf Jedlička, který v roce 1895 absolvoval lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Spolu se svým bratrem pracoval v soukromém sanatoriu v Podolí a již ve své době byl pokládán za velmi zručného a odvážného chirurga (mimochodem jako jeden z prvních začal v českých zemích pracovat s rentgenem). Podařilo se mu od samého počátku nastartovat rychlý a úctyhodný rozvoj nového pedagogicko-zdravotně-sociálního zařízení. Zpočátku to byl domov a škola pro deset dětí. Posléze dětí s tělesným postižením přibývalo. A nejen dětí – Jedličkův ústav během první světové války začal přijímat i válečné invalidy.


     V průběhu století se měnily státy, císařsko-královské mocnářství vystřídala republika, proběhly dvě války, společnost střídala tváře a měnil se i vyšehradský domov. Jak? Do toho nechá zájemce z řad veřejnosti nahlédnout filmový dokument Století jedle. „Na autentických úryvcích příběhů můžeme některé podoby zahlédnout: Atmosféru doby, vztahy mezi lidmi, otevřenost, uzavřenost, světlo, tmu, polotmu, ostrov soucitu i izolace, prostor bezpečí a růstu. Žádný příběh se neopakuje a všechny mají něco společného,“ přibližuje dokument jeho autor Tomáš Škrdlant.

 

Před zahájením promítání filmu si budou moci zájemci prohlédnout ručně tkaný koberec, který je vystavený ve Vlasteneckém sále Karolina a který navrhli chovanci Jedličkova ústavu. Koberec na základě jejich návrhu zhotovila Akciová továrna látek kobercových a nábytkových v Praze roku 1924. Jedličkův ústav následně koberec, na němž je zobrazen Pražský hrad a známé české kostely, hrady a zámky, věnoval Univerzitě Karlově při příležitosti rekonstrukce Karolina.

 

Po skončení promítání pak bude následovat otevřená diskuze s odborníky, kteří mají k této problematice co říci. Pozvání kromě Tomáše Škrdlanta přijali: 

  • PhDr. Jan Pičman, ředitel Jedličkova Ústavu a škol
  • Mgr. Petr Kolář z historického archivu Jedličkova ústavu a škol
  • doc. Vanda Hájková z katedry speciální pedagogiky na PedF UK


 

 

 

 

 


 

„Univerzita Karlova nezapomíná na své významné absolventy a jejich odkaz si při příležitostech, jakými jsou například nejrůznější výročí, pravidelně připomíná. Na práci Rudolfa Jedličky může být univerzita právem pyšná. A nejen univerzita,“ 
uvedl rektor Univerzity Karlovy profesor Václav Hampl.
-


Program dne  10. dubna 2013:

16:30 – prohlídka koberce ve Vlasteneckém sále (Ovocný trh 3, Praha 1, 1. Patro)

17:00 – zahájení večera v Modré posluchárně

 17:15 – promítání filmu Století Jedle

18:15 – otevřená beseda s odborníky

18:45 – konec akce


Comments