Víte, kdo je patronem lékařů a lékařských fakult?

přidáno: 18. 9. 2012 11:39, autor: Jana Ma   [ aktualizováno 18. 9. 2012 11:40 ]

    Ačkoliv někteří z patriotů jsou notoricky známí, tak o tom lékařském ví jen málokdo, ačkoliv máme rovnou dva. Lékařství, lékárnictví a lékařské fakulty mají pod svým dohledem sv. Kosma a Damián.

    Že Vám to nic neříká? Není divu, jejich životy se datují do 3. století. Působili zejména v oblasti Sýrie a dle pověstí nejen léčili, ale dokonce konali i zázraky. Oba bratři – dvojčata – byli silně věřící křesťané a svou práci brali jako poslání. Léčili nejen tělesné neduhy, ale i ducha.

    Právě jejich víra se jim nakonec stala osudnou.  Když se odmítli zřeknout Ježíše Krista, byli za vlády císaře Diokleciána pronásledováni a nakonec i popraveni stětím. Jejich smrt je opředena mnoha dohady a legendami. Údajně měli být původně utopeni nebo upáleni. Oheň ani voda jim ale neublížili, stejně jako kameny a šípy. Meč jim nakonec hlavy sťal. 

    O dvě stě let později byli prohlášeni za světce. V Česku jsou jako patroni uznáváni od 10. století. Kosma a Damián byli velice oblíbenou předlohou umělců. Jejich sochu, kterou můžeme dnes najít na Karlově mostě v Praze, nechala vytvořit pražská lékařská fakulta v roce 1709. I z tohoto důvodu mají světci na sobě oděv pražské univerzity a drží nádoby s léky. Notoricky známý je také případ, kdy společně amputovali nohu zesnulého Etiopana a dali ji pacientovi, jehož vlastní končetina byla ulcerovaná. Celý výjev byl dlouhé roky oblíbeným tématem malířů. 

    Svatý Kosma a Damián slaví svůj den 26. září. V Česku jim byl jako první zasvěcen kostel ve Staré Boleslavi. Právě u tohoto kostela byl roku 935 zavražděn svatý Václav.

 

 Mayer Jan Oldřich: sousoší sv. Salvátora, Kosmy a Damiána, 1709 (zdroj) 


Vyobrazení amputace končetiny (zdroj)

Comments